Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soutěžní disciplíny

13. 9. 2007

Halter

Při této disciplíně se koně posuzují "na ruce". Posuzují se chody koně v kroku a klusu. Dále se hodnotí stavba těla a charakter. Před posouzením se koně rozdělují do skupin podle věku a pohlaví.

Showmanship at halter
Při této disciplíně se hodnotí zručnost a profesionalita účastníka, tedy nehodnotí se kůň jako takový. Porota posuzuje upravenost koně a schopnost účastníka optimálním způsobem prezentovat svého koně před porotou.

Pracovní element

Krása jízdy na koni ve westernovém stylu vyniká nejlépe, když pozorujeme jezdce s koněm při práci s dobytčím stádem. V kategorii pracovní rozlišujeme následující části: working cowhorse a cutting.

Working cowhorse
V této části musí kůň projevit svou schopnost zvládat práci na ranči. Musí projevit nejen reiningové kapacity, ale také ukázat, že má vlastnost zvanou "cow sence". Cow sense (cit pro dobytek) znamená, že kůň je schopen rychleji myslet a rychleji manévrovat nežli telata a krávy ve stádě. Závod se skládá opět ze dvou částí: dry work (bez stáda) - podobá se zkoušce reiningu a fence work - opravdová práce se stádem. Při této poslední části se do arény vpouští tele. Kůň musí udržet tele pod kontrolou na krátké stěně arény a následně ho alespoň dvakrát přehnat podél dlouhé stěny, přičemž se tele musí před krátkou stěnou otočit směrem k ní. Nakonec musí tele nahnat tele doprostřed arény a jednou kolem něho objet kruh v obou směrech.

Cutting
Při této části musí kůň s jezdcem vyhnat označené zvíře ze stáda doprostřed arény. Tele se nesmí samovolně do stáda vrátit.

Drezura

Dělí na 5 kategorií: western pleasure, western horsemanship, western riding, trail a reining.

Western horsemanship
Zde se posuzuje držení těla a jezdecká vyspělost jezdce. V této disciplíně existují dvě části: individuální úloha a společná úloha. Během té individuální musí jezdec absolvovat parkur. Během společné části musí všichni účastníci předvést své koně v základních chodech, tj. walk, jog, lope. Porota posuzuje sed a držení těla jezdců, způsob, jakým udílejí pomůcky koním, a celkový dojem, který dvojice vytváří.Trail
Tato disciplína je vlastně parkur, který se skládá z různých překážek, které jezdec může potkat v přírodě. Např. ohradu, v níž jsou dvířka, která musí jezdec nejprve otevřít a zase zavřít, na zemi položené kladiny do tvaru písmene "L", mezi kterými musí jezdec s koněm projít couváním, kladina, přes kterou musí jezdec překročit směrem do strany, potok, přes který je postaven dřevěný úzký most.

Reining
Při reiningu jezdec předvádí schopnost maximálního ovládání koně při různých pohybech. Jezdec absolvuje zkoušku, ve které musí předvést různé cviky, např.: stops-zastavení, spin, rollbacks, překroky a kruhy ve cvalu.

Rychlost                                                                                                     Rychlostní závody westernu mají dvě možné disciplíny: barrel race a pole bending.

Barrel race
Při této hře jezdec musí s koněm projet kolem třech barelů sestavených do trojúhelníku. Kolem každého barelu musí udělat kolečko.Vyhrává ta dvojice, která má nejlepší čas průjezdu. Účastníci se smějí barelů dotknout, ale pokud ho převrátí, započítává se k času 5 vteřin navíc.

Pole blending
Při této disciplíně je opět testována také obratnost. Pro tuto zkoušku se postaví do řady za sebou 6 tyčí. Vzdálenost mezi jednotlivými tyčemi je 7 m. Jezdec s koněm musí prokličkovat kolem každé tyče od konce na začátek. Potom se obrátí a jede znovu nazpátek a na konci se vrátí podél všech tyčí. Za poraženou tyč se přičítá 5 trestných vteřin.

Western pleasure
Kůň musí dávat najevo radost z jízdy, jak už napovídá sám název disciplíny (pleasure = potěšení, radost). Účastníci jezdí společně v jedné aréně a musí na levou i pravou ruku předvést walk, jog a lope. Jezdci musí držet otěže stále v jedné ruce a nesmějí ruce měnit. Volnou rukou se nesmějí dotýkat sedla. Porota posuzuje, zdali se kůň chová klidně a jak rychle reaguje na pomůcky jezdce.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

aháá.. zajíímave

(Lil, 11. 11. 2010 19:36)

zajíímavéé...:D 4 roky jezdím reining a v životě jsem překroky nedělala ..:DD když už tak přeskoky..:D