Krevní soustava
1. 2. 2008
KREVNÍ SOUSTAVA
Všechny buňky, tkáně a orgány živočišného těla potřebují ke své činnosti a životu neustále kyslík a živiny a současně neustálé odvádění zplodin látkové přeměny. Tyto úkoly plní krev, která stále proudí v uzavřené soustavě trubic, tj. v krevním oběhu.Krev tedy v organismu plní tyto funkce:
- přináší živiny a kyslík buňkám
- odvádí zplodiny látkové přeměny
- přináší hormony jednotlivým orgánům
- řídí a udržuje tělesnou teplotu (37,5 - 38,5°C)
- chrání před nemocemi (bílé krvinky)
- reguluje množství vody a soli v těle
Množství krve - 7,5 - 10,5% hmotnosti koně, tj asi 48L.
KREV - je neprůhledná, červená tekutina
- skládá se z:
- krevní plazmy
- krevních tělísek
- červených krvinek (Erytrocytů)
- bílých krvinek (Leukocytů)
- krevních destiček (Trombocytů)
- krevního prachu (Hemokonie)
Krevní plazma - je tekutá část krve, jantarové barvy a obsahuje 90% vody a 10% sušiny. Z toho 9% je organických sloučenin a asi 1% anorganických látek.
Erytrocyty - jsou to buňky okrouhlého tvaru, u savců nemají jádro, ale u ptáků ano
- obsahují červené krevní barvivo hemoglobin - je to bílkovinná látka, obsahující železo. Na železitou složku hemoglobinu se při dýchání váže kyslík, který se v tkáních předává buňkám - dochází k okysličení buněk a naopak dojde k vázání oxidu uhličitého, který hemoglobin odvádí do plic.
- neustále se tvoří v červené kostní dřeni, má-li organismus dostatek vitamínů skupiny B a minerálních látek (Mn, Cu), ale hlavně železa
- v 1 mm krychlovém je jich asi 7 000 000. Množství samozřejmě ovlivňuje věk, pohlaví, výživa a zdravotní stav.
- životnost červených krvinek je několik týdnů, nejvíce však 120 dní
- odumřelé krvinky se vstřebávají ve slezině
Leukocyty - jsou to buňky s jádrem, nemají stálý tvar, neobsahují hemoglobin, ale jejich barva je žlutozelená
- samostatně se pohybují, mají schopnost prostupovat stěnou krevních vlásečnic a pronikat do mezibuněčných prostor a na povrch sliznice.
- mají schopnost pohlcovat mikroorganismy, choroboplodné zárodky a zbytky odumřelých tkání. Tato schopnost se nazývá fagocytóza.
- v 1 mm krychlovém je přibližně 7000 bílých krvinek, počet se mění podle zdravotního stavu a na 1 krvinku připadá asi 700 - 1000 erytrocytů.
Trombocyty - jsou to drobná krevní tělíska, nepravidelného tvaru, jsou křehké a u savců nemají jádro
- žijí 3 - 5 dnů a podílí se na srážlivosti krve
- při krvácení, když se krev dostane do styku se vzduchem se destičky shlukují a rozpadávají. Uvolňují enzym trombokináza, jehož působením vzniká nerozpustný fibrin a krev vytváří sraženinu
- v 1 mm krychlovém je jich zhruba 300 000
Hemokonie - tvoří se z uhynulých rozpadlých červených krvinek
KREVNÍ OBĚH
Tvoří ho vlásečnice, žíly, tepny, srdce a slezina.
Vlásečnice (Kapiláry) - jsou to nejtenčí cévy, které tvoří husté sítě
- jejich stěnami dochází k přenosu živin do tkání a naopak přechodu produktů výměny látkové z tkání do krve.
Žíly (Vény) - jsou cévy, které vedou krev do srdce
- jsou uloženy při povrchu těla a jsou vidět pod kůží
Tepny (Artérie) - jsou cévy, které vedou krev od srdce
- v těle jsou uloženy hlouběji
Srdce (Cor) - je to dutý svalový orgán
- rozlišujeme na něm 4 povrchové vrstvy:
1. Osrdečník (PERIKARD) - je to vazivový obal, ve kterém je srdce uloženo v dutině hrudní mezi plicními laloky. Prostor mezi srdcem a osrdečníkem vyplňuje osrdečníkový mok, který zmírňuje tření při pohybech srdce. 2. Vnější vrstva (EPIKARD) - blána, vlastní vnější vrstva srdce 3. Vlastní srdeční sval (MYOKARD) 4. Vnitřní sval (ENDOKARD)
Složení srdce:
Dutina srdce je rozdělena na pravou a levou předsíň a na pravou a levou komoru. Mezi levou komorou a předsíní je otvor s dvoucípou chlopní a mezi pravou komorou a předsíní je otvor s trojcípou chlopní.
Spojení srdce s cévní soustavou je: - 5 - 8 plicními žílami
- přední a zadní dutou žílou
- srdečnicí (Aortou)
- plicní tepnou (Plícnicí)
Krev může plnit svoji funkci jen když je v cévní soustavě v neustálém pohybu. Tento pohyb zajišťují rytmické pohyby srdce, které vhání krev pod tlakem do srdce. Srdeční tep se skládá ze dvou fází: - Systoly - při systole se srdce smršťuje a vhání krev do cév.
- Diastoly - při ní srdce ochabuje a naplní se krví. Systola předsíní nastává současně s diastolou komor. Tyto rytmické pohyby udržují krev stále v jednosměrném pohybu.
Podle funkce a průběhu cév dělíme krevní oběh na 3 části:
1. Malý krevní oběh (plicní) - začíná v pravé srdeční komoře, z které plicní tepna odvádí odkysličenou krev do plic, kde se větví na hustou síť vlásečnic kolem plicních sklípků. Zde dojde k okysličení a krev se z vlásečnicové sítě sbírá do 5 - 8 plicních žil, které ji vedou do levé předsíně.
2. Velký krevní oběh (tělní) - z levé předsíně vede okysličená krev do levé komory a odtud aortou do celého těla, kde odevzdá živiny a kyslík do tkání a buněk. Do krve se vrací produkty látkové přeměny a oxid uhličitý. Tato odkysličená krev se vrací z jednotlivých orgánů přední a zadní dutou žílou do pravé předsíně.
3. Vrátniční krevní oběh (jaterní) - představuje ho vrátniční žíla, která odvádí krev bohatou na živiny ze žaludku, střev, slinivky břišní a sleziny do jater. Zde se živiny zpracují a krev je odtud odvádí jaterními žilami do zadní duté žíly a tou do pravé předsíně.
Slezina (Lien) - nachází se v levé polovině dutiny břišní
- je plochá , oproti jiným druhům zvířat má trojúhelníkovitý tvar a fialovou barvu (např. u skotu je šedá, u ostatních zvířat hnědočervená a má podlouhlý tvar)
- na povrchu je pouzdro, ze kterého prostupují do vnitřní tkáně přepážky, které dělí slezinu na větší počet oddílů. Uvnitř je dřeň, bohatá na mízní uzlíčky a červené a bílé krvinky.
- má tyto funkce:
- je zásobárnou krve - má hemopoetickou funkci
- vytváří se zde bílé krvinky a ochranné látky organismu (protilátky)
- filtruje krev
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář