Dýchací soustava
1. 2. 2008
DÝCHACÍ SOUSTAVA
Orgány dýchací soustavy zajišťují výměnu plynů mezi organismem a prostředím, tedy příjem kyslíku a vylučování oxidu uhličitého.Skládá se z těchto orgánů: |
|
| |
|
Dýchací cesty
Tvoří je dutina nosní, hrtan, průdušnice, průdušky a průdušinky.
Nosní dutina
- začíná nozdrami a končí dvěma nosními průchody do hrtanu. Vpředu je vystlána růžově červenou dýchací sliznicí, která zachycuje prach a zvlhčuje přijatý vzduch. V zadu je bledě žlutá sliznice čichová, jejíž hlenovité žlázy vylučují hlen, který chrání a zvlhčuje sliznici.
Hrtan - je to krátká trubice, složená z pěti chrupavek, které jsou vzájemně spojeny klouby, svaly a vazy. Uvnitř je vystlán sliznicí. Je zde uloženo hlasové ústrojí, které tvoří dvě pružné vazy napnuté mezi štítnou chrupavkou a chrupavkami koncovými. Hlasové vazy a svaly tvoří společně se sliznicí tzv. hlasivky. Mezi nimi je průchod zvaný Hlasová štěrbina.
Průdušnice - je trubice složená z chrupavčitých prstenců a spojuje hrtan s plícemi. Při kořeni plic se rozděluje na pravou a levou.
Průdušky - přivádějí vzduch do plic a dělí se na stále jemnější a jemnější průdušinky.
Průdušinky - jsou ukončeny plicními alveolami.
Dýchací orgány
Plíce - jsou umístěné v dutině hrudní
- na povrchu je kryje poplicnice
- dělí se na pravou a levou polovinu, které spojují průdušky. Ty se v plicích dále dělí na jemné průdušinky, ukončené plicními sklípky, neboli plicními alveolami, kde dochází k výměně plynů = vzdušný kyslík je vázán na hemoglobin erytrocytů. Zpětně je uvolňován oxid uhličitý.
Dýchací svaly - jsou svaly dutiny hrudní, zejména mezižeberní, břišní a prsní svaly a bránice.
Mechanika dýchání
Při vdechu - rozšíří se mezižeberní prostory, uvnitř hrudního koše se zmenší tlak, bránice se vychlípí do dutiny břišní, plíce se roztáhnou a nasávají vzduch.
Při výdechu - naopak dýchací svaly ochabnou, bránice se vyklene zpět do dutiny hrudní, zvýší se vnitrohrudní tlak a plíce se zmenší.
Vdechovaný vzduch obsahuje: - 21% kyslíku
- 78% dusíku
- 0,03% oxidu uhličitého
Vydechovaný vzduch obsahuje: - 16% kyslíku
- 78% dusíku
- 4,6% oxidu uhličitého
- vodní páry
Rozeznáváme 3 druhy dýchání: - vnější - je to výměna vzduchu mezi vnějším prostředím a plícemi
- vnitřní - dochází k výměně kyslíku a oxidu uhličitého mezi krví a alveolami
- tkáňové dýchání - výměna kyslíku a oxidu uhličitého mezi krví a tkáněmi.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář