Vestfálský kůň
30. 10. 2007
Historie:
Vestfálský kůň je úzce spřízněn s hannoverským koněm - má větší podíl hannoverské krve. Je chován v oblasti Porýní-Vestfálsko na severozápadě Německa. Hlavní chovatelské centrum je ve Warendorfu a je rovněž sídlem německého jezdeckého sportu (sídlí zde Národní federace). Tato oblast má dlouholetou tradici v chovu koní. Na počátku 19. století byli východoprušští hřebci dáni k dispozici místním majitelům klisen, aby se zlepšil chov. V průběhu let se využívali hřebci různých plemen - hannovarského, dále oldenburského, fríského, anglo-normanského i klusácká plemena a teprve v minulém století se chovatelé definitivně rozhodli pouze pro jediný vliv a to hannoverský. Dnešní vestfálští koně sdílejí stejnou krevní linii s moderním hannoverem, ačkoliv existuje něklik linií specificky vestfálských.
Charakteristika:
Vestfálský kůň má stejně čisté tvary jako hannoverský. Stavba těla je typická pro moderního sportovního koně. Krk je dlouhý, dobře tvarovaný, tělo hluboké a široké, záď je silná a může být mírně skloněná. Nohy jsou trochu delší než u hannoverského koně. Výška se pohybuje mezi 155 a 165 cm. Z barev jsou povoleny všechny základní. Hlava je inteligentní s široko posazenýma očima.
Využití:
Vestfálský kůň je předurčen pro sport. V současné době dosahují koně tohoto plemene světové úspěchy, a to hlavně v drezuře a ve skocích. Mezi nejznámnější vestfálské koně patří Rembrandt, olympijský vítěz v drezuře v letech 1988 a 1992 v sedle s Nicole Uphoff-Beckerovou. Rembrandt, jeden z nejkrásnějších představitelů tohoto plemene, byl prvním koněm v historii olympijských her, který získal dvě zlaté medaile v soutěžích jednotlivců za drezuru. V roce 1989 se stal mistrem Evropy a získal titul na Světových jezdeckých hrách konaných v roce 1990 ve Stockholmu. Další známí koně jsou Ahlerich (olympijský vítěz v drezuře v roce 1984 v sedle s Reinerem Klimkem), Fire (vítěz mistrovství světa v parkurovém skákání v roce 1982 s Norbertem Koofem) a Roman (vítěz mistrovství světa v parkurovém skákání v roce 1978 s Gerdem Wilrfangem).
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář