Ježdění na stěně
JEŽDĚNÍ NA STĚNĚ:
Jezdec se bez ohledu na to, zda jezdí na pravou nebo levou ruku, musí snažit udržet koně rovného na stěnách a ohýbat ho v obloucích. Nejlépe se to naučí v klusu. Klus dělá cval a připravuje krok. Je nutné, aby jezdec cítil v obou rukou stejné přilnutí a aby dával korektní pomůcky.
V klasickém ježdění určuje vnitřní otěž stupeň ohnutí a vnější otěž řídí poměr oblouku. Zatímco v kroku nepředstavuje přestavění koně žádný problém, v klusu to už trochu problém činí. Kůň se musí přestavět bez toho, aby přestal jezdit na rovné čáře – na diagonále.
Později, když je vám vše jasné, zkuste na dlouhé stěně klus prodlužovat a v rozích a na krátké stěně ho zkracovat. Prodlouženého klusu docílíte povolením přilnutí, zesílením pomůcek, sedem a zvýšeným pobízením holeněmi. Před rohem krátké stěny koníka trochu zasednete, zesílíte přilnutí a pobízení vnitřní holení bude trochu slabší, ale stále zřetelné, aby kůň udržel kadenci (rytmus).
Potom začněte zkoušet malé kruhy. Z malého kruhu je výhodné nacválání. Nikdy se nezapomeňte dívat do směru obratu. Ale pozor malý kruh nesmí být příliš malý.
Před místem kde chcete provést tuto změnu, upozorněte koně zvýšením přilnutí, potom zkraťte klus, zatižte vnitřní sedací kost, zesilte pobídky vnitřní holeně a vnější holení udržujte záď koně ve stopě.
Pamatujte si že kůň není schopen korektně provést kruh menší než o průměru 6metrů. Je –li kruh menší, kůň se pohybuje ve dvou stopách. Proto především ze začátku volte trochu větší kruhy. Pro začínajícího koně i jezdce by měl být malý kruh o průměru 10 metrů.
Pokud to vše zvládnete, začněte jezdit obloukem změnit směr. Dbejte o to, aby jste nedělali oblouk příliš malý, tedy aby ho kůň nedělal na dvou stopách. Proto začínejte obloukem o poloměru aspoň 5 metrů. Dbejte na ohýbání koně, na jeho srovnání a přestavění, když se vracíte zpátky na dlouhou stěnu.