Dostihové pojmy
Amatér - jezdec, který za svůj výkon nepobírá odměnu a není vyučen v oboru. (zkratka am.)
Blajdeka - podložka pod sedlo s kapsami, do kterých se dávají olověná závaží pro vyvážení předepsané hmotnosti jezdce
Blinkrs - stínidla na oči koní. Zabraňují pohledu koně do stran
Cígle - otěže, často pogumované
Dostih - v těchto závodech jsou hlavně angličtí nebo arabští plnokrevníci. V sedlu sedí okej. který během závodu diktuje tempo. Dostihy se běhají především na travnatých drahách. Délka tratí bývá v rozsahu od 1000m do 3600m. V konečném vyhlášení vítězů se mimo jiné uvádí také vzdálenost mezi jednotlivými koňmi úři proběhnutí cílem.
Dostihové sedlo - dostihové sedlo je nápadné svou velikostí, dopředu směřujícími bočnicemi a malou kostrou. Nejlehčí sedla váží okolo 500gramů.
Handicap - dostih, ve kterém koně nesou rozdílnou váhu podle svých předchozích výkonů, aby se šance na vítězství vyrovnaly.
Jezdec - Profesionál, který za svou kariéru ještě nenasbíral padesát vítězství.
Klusácké dostihy- pět nejdůležitějších zkoušek, určených pouze tříletým koním. Koně nosí stejnou zátěž, pouze klisny jsou oproti hřebcům zvýhodněny o 1,5kg.
Kurt - dostihový podbřišník
Kurz dostihu - vyznačená trasa steeplechase dostihu od startu do cíle s určeným pořadím překážek a otočných bodů.
Handicap - dostih, ve kterém koně nesou rozdílnou váhu podle svých předchozích výkonů, aby se šance na vítězství vyrovnaly.
Hejcpač - dostihový bičík, označuje se také jako klacek nebo tágo. Během dostihu je rozhodčímy hlídán počet ran, kterými jezdec koně pobídne, za nepřiměřené pobídky následuje sankce
Outsider - kůň, u kterého se nepředpokládá umístění v dostihu a je na něj také pořádán nejnižší kurz sázek
Paddock - ohrazený prostor na závodišti, kde se koně vodí před dostihem. Jezdci zde nasedají, koně se zahřejí před nadcházejícím sportovním výkonem a diváci zde mají možnost prohlédnout si je prohlédnout ještě před vstupem na dráhu.
Pígle - třmeny dostihového sedla
Puler - špatně voditelný kůň, neakceptuje pomalé tempo dostihu a brání se držení jezdcem
Překážkové dostihy - dostihy přes přírodní nebo umělé skoky, dále se dělí na proutěné překážky, steeplechase a steeplechase crosscountry.
Renboty - lehké jezdecké boty, určené pro dostihový sport
Rensedlo - lehké dostihové sedlo vážící zpravidla pouze 1kg
Rovinové dostihy - dostihy bez překážek, mající charakter výkonnostních zkoušek pro mladé plnokrevníky. Běhají buď na travnatém nebo pískovém podkladu.
Trenza - dostihová uzdečka
Vážení - před dostihem a po jeho ukončení se žokejové váží ve vážnici. Všichni oblečení, obutí a se sedlem. Je-li váha žokeje nižší než by měla být dostane vyvažující olověné destičky. Po ukončení dostihu se váží proto, aby se vyloučilo případné podvádění.
Vištuch - dečka pod sedlo
Zkušební cval - v dostihové hantýrce musí koně absolvovat před každým rovinovým dostihem nejkratší cestu ke startu. Dostihová komise však může povolit výjimku a koně od zkušebního cvalu osvobodit.
Žák - dosud nevyučený jezdec, student jezdeckého učiliště nebo školy (zkratka žk.)
Žokej - profesionál, který dosáhl padesáti a více vítězství (zkratka ž.)
Žokej - během dostihu stojí ve třmenech a jeho trup je silně předkloněn. To je proto, aby jeho těžiště bylo nad těžištěm koně. Kůň takhle může vynaleznout obrovskou rychlost.